Strona główna  |  Prenumerata  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
Najnowszy numer »

 
Aktualności

»

Polacy wysoko oceniają pracę policji

66,2 proc. Polaków uważa działania policji za skuteczne, a aż 79 proc. czuje się bezpiecznie podczas spacerów po zmroku w swojej okolicy. Polacy czują się bezpiecznie i wysoko oceniają pracę policjantów – takie wnioski płyną z VI edycji Polskiego Badania Przestępczości.

Trzech na czterech respondentów wskazało, że nie boi się spacerować po zmroku. Natomiast najważniejszą dla obywateli kwestią związaną z pracą policji jest szybkie przybycie policjantów na miejsce zdarzenia po wezwaniu.

Jest to ważne dla co drugiego Polaka. Dla co trzeciego ankietowanego ważna jest też skuteczność policji w zakresie m.in. zatrzymania przestępców, odzyskania mienia oraz przywrócenia porządku, dla co czwartego obecność patroli policji w okolicy miejsca zamieszania, a dla co piątego uczciwość i nieprzekupność policjantów.

W badaniu, w którym wzięło udział 17 tys. osób powyżej 15 roku życia, ponad połowa respondentów przynajmniej raz w tygodniu spotyka patrol, w tym 40,5 proc. nawet kilka razy
w tygodniu. Badani od policji oczekują także obecności patroli w miejscu zamieszkania, przyjmowania i niebagatelizowania sygnałów o naruszeniu prawa oraz sprawnego i szybkiego prowadzenia postępowań, bez zbędnych formalności.

W stosunku do poprzedniej edycji nie zmienił się natomiast w znaczący sposób poziom strachu przed zagrożeniami i niebezpiecznymi zdarzeniami. 35,5 proc. badanych boi się włamań, 27,9 proc. brawurowych kierowców, a 24,9 proc. obawia się napadów. Dla jednej trzeciej ankietowanych osób powodem poczucia zagrożenia są bójki i pobicia, natomiast kradzieży boi się 22,5 proc. osób.

Większość badanych dobrze ocenia zaanga- żowanie straży pożarnej oraz policji w zapewnienie bezpieczeństwa. W przypadku ruchu drogowego zaangażowanie policji dobrze ocenia 75,5 proc. wypowiadających się. (ob)2013-10-31 14:54:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Podpis:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Rozmowa BP

»


Tomáš Hudečk, burmistrz Pragi: Współpraca służb ratunkowych sprawdza się w sytuacjach kryzysowych więcej...

prof. Bogdan Kosowski:
Brakuje komunikacji na szczeblu operacyjnym więcej...
Warto wiedzieć

»

Trzy miliony interwencji
Straże miejskie i gminne w 2012 r. podjęły ponad 3 mln interwencji. Ponad 1,8 mln z nich zakończyło się wystawieniem mandatu karnego. Większość wszystkich wystawionych mandatów dotyczyło wykroczeń w ruchu drogowym, które zostały wykryte dzięki fotoradarom. Przy ich pomocy straże wystawiły mandaty na ponad 160 mln zł. Oprócz wykroczeń drogowych strażnicy najczęściej karali za picie alkoholu w miejscach publicznych, wykroczenia przeciwko urządzeniom użytku publicznego oraz zakłócanie porządku publicznego.